Skolās rosina ieviest peldētapmācību programmu

Latvija jau vairākus gadus ir nelāgās līderpozīcijās – noslīkušo cilvēku īpatsvars pie mums ir viens no augstākajiem Eiropā. Un šogad ūdens paņēmis 71 dzīvību. Tajā pašā laikā esam vienīgā valsts Baltijā, kur bērniem nav pieejama sistemātiska peldētapmācība.

Tam nav ne finansējuma, ne arī izstrādāta mācību programma.

Latvijā noslīkušo cilvēku skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir pat sešas reizes lielāks nekā citur Eiropas Savienībā. Starp noslīkušajiem ir arī bērni, tāpēc Peldēšanas federācija aicina izstrādāt programmu, kurā bērnus peldēt mācītu pēc konkrētiem kritērijiem.

Šonedēļ šis jautājums nonāca arī Saeimas Sporta apakškomisijā. Tur Peldēšanas federācijas vadītājs Aivars Platonovs norādīja, ka kopumā Latvijā iedzīvotāju peldētprasme ir zema. Lielākā daļa peldēt iemācījušies pašmācības ceļā vai no vecākiem. Taču ar to nepietiek, lai ūdenī varētu justies droši.

“Problēmu ir daudz, un tās jāsāk risināt pa vienai. Tāpēc mēs šobrīd kā pirmo soli izvirzām peldētapmācības programmu īstenošu vismaz ar daļēju valsts atbalstu. Jo mēs šobrīd nerunājam par obligātu apmācību, bet tādu, kura ir vērsta uz konkrētu mērķi – uzlabot cilvēku peldētprasmi un drošību uz ūdens,” saka Platonovs.

Peldēšanas federācija gan norāda, ka šobrīd valstī kopumā ir problēmas arī ar vīziju, kā peldētprasmes attīstīt nākotnē. Par to liecina, piemēram, haotiski būvētie peldbaseini dažādos valsts reģionos. “Mums ir vietas, kur peldbaseinu trūkst, un ir vietas, kur peldbaseinu ir par daudz. Bet tās ir sekas tam, ka mums valstī nav vienotas stratēģijas, kādā veidā celt šos peldbaseinus. Un pašvaldības ceļ tāpēc, ka tas ir pieprasījums no viņu iedzīvotājiem, peldētapmācība un drošība uz ūdens ir svarīga lieta, tāpēc pašvaldības to arī dara.”

Joprojām gan Latvijā ir arī baltie punkti, piemēram, ap Madonu, kur nav neviena publiska baseina. To par problēmu sauc arī Izglītība un zinātnes ministrija. Jo vietās, kur ir infrastruktūra, peldētapmācība var notikt vai notiek jau šobrīd –  to skolas organizē, variējot ar mācību saturu, nodarbības baseinā piedāvājot kā daļu no sporta stundām.

Precīzu skaitu, cik bērnu peldēt mācās, ministrija gan nezina.

Avots: skaties.lv